DOLAR
33,0372
EURO
35,9878
ALTIN
2.559,61
BIST
11.064,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
32°C
İstanbul
32°C
Açık
Pazartesi Parçalı Bulutlu
32°C
Salı Parçalı Bulutlu
33°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
34°C
Perşembe Parçalı Bulutlu
33°C

RAMANLI’DAN, BAŞIBOŞ KÖPEK SORUNUNA KANUN TEKLİFİ

Ramanlı ve HÜDA PAR Milletvekillerinden başıboş köpek sorununa ilişkin kanun teklifi.

RAMANLI’DAN, BAŞIBOŞ KÖPEK SORUNUNA KANUN TEKLİFİ
REKLAM ALANI
22.05.2024 08:52
8
A+
A-

Ramanlı ve HÜDA PAR Milletvekillerinden başıboş köpek sorununa ilişkin kanun teklifi

Batman Milletvekili Serkan Ramanlı’nın aralarında bulunduğu HÜDA PAR milletvekilleri, başıboş köpek saldırılarını önlemek için Hayvanları Koruma Kanunu ve Türk Ceza Kanunu’nda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifini Meclis Başkanlığına sundu.

HÜDA PAR Batman Milletvekili Serkan Ramanlı, Gaziantep Milletvekili Şahzade Demir ve Mersin Milletvekili Faruk Dinç imzalı, Hayvanları Koruma Kanunu ve Türk Ceza Kanunu’nda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi ve gerekçesi TBMM Başkanlığına sunuldu.

Teklifin gerekçesinde, sokak hayvanlarının yaptığı saldırıların her geçen gün daha fazla insana zarar verdiği ve can güvenliklerini tehlikeye attığına dikkat çekildi.

Teklifte, “Özellikle sabahın erken saatlerinde okula gidip gelen çocuklar sık sık saldırıya uğramaktadır. Bu durum, sadece çocuklar için değil, yetişkinler için de söz konusudur. Ölüm ve yaralanma ile neticelenen saldırı vakalarında artış yaşanmaktadır. Meskûn mahallerde artan sahipsiz hayvan yoğunluğu, insan sağlığı ve güvenliği açısından tahammül edilemez bir boyuta ulaşmıştır. Parklar artık çocuklar için güvenli alanlar olmaktan çıkmış, sahipsiz hayvanların toplanma yeri haline gelmiştir. Gece saatlerinde yürüyüş yapan, hava aydınlanmadan işe giden, sabah namazı için camilere ulaşmaya çalışan vatandaşlar tedirgin olmakta, kendilerini korumakta zorlanmaktadır.” denildi.

Vatandaşların kendilerini sokakta güvende hissetmemesinden daha kötüsünün; kamu kurumlarının önlem almaması, hatta bu konuya duyarsız kalması olduğuna işaret edilen teklifte, şunlar kaydedildi:

“Mevcut düzenlemeler, sokak hayvanlarını sokağa tescillemekte ve barınma mekânlarında tutulmalarını engellemektedir. Bu durum hem insanlar için hem de sokak hayvanları için tehlike üreten bir sonucu doğurmaktadır.  Yapılması gereken; meskûn mahallerden uzakta kalıcı barınakların inşa edilmesi ve bu barınaklarda kalacak köpeklerin sayılarının kontrol altında tutulmasıdır. Mevcut kanunların bu yönde düzeltilmesi, artık ertelenemez bir ihtiyaç haline gelmiştir.

Bu kapsamda hayvanları Koruma Kanununda ve Türk Ceza Kanunu’nda yapılan değişikliklerle sokakların başıboş hayvanlardan arındırılması, hayvanların uygun bakımevlerinde tutulması ve sahiplenilmeyen hayvanların insan hayatını tehlikeye atacak şekilde başıboş dolaşmasının önüne geçilmesi amaçlanmaktadır. ”

Madde gerekçeleri

4 maddeden oluşan ve 2’si yürürlük maddesinden oluşan teklifin madde gerekçeleri ise şöyle sıralandı:

-Sahipsiz ve başıboş hayvanların müşahede yerlerinde kısırlaştırılması, aşılanıp rehabilite edilmesinden sonra kaydedilmesi ve fakat hayvan bakımevlerinde tutulması amaçlanmaktadır. Sahiplenilmeyen hayvanların, alındıkları ortama veya başka bir yere geri bırakılmasının önüne geçilmektedir.

-Birinci maddede yapılan düzenlemeye aykırı hareket edenlere idari para cezası öngörülmüştür.

-Türk Ceza Kanunu’nda hayvanın tehlike yaratabilecek şekilde serbest bırakılması suçunun cezası artırılmış bununla birlikte bu suç kapsamına başıboş sokak hayvanları da eklenmiş, hayvan bakımevlerinde bulunan sahipsiz hayvanları serbest bırakanların ve başıboş sokak hayvanlarının toplanmasında ihmal gösteren kamu görevlilerinin cezalandırılması öngörülmüştür.”

Madde değişiklikleri

Hayvanları Koruma Kanunu ve Türk Ceza Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin esas maddeleri ise şöyle sıralandı:

“MADDE 1- 5199 sayılı Kanunun 6. maddesinin dördüncü fıkrasının üçüncü cümlesi aşağıdaki şeklide değiştirilmiş ve fıkraya bu cümleden sonra gelmek üzere aşağıdaki cümle eklenmiştir.

‘Müşahede yerlerinde kısırlaştırılan, aşılanan ve rehabilite edilen hayvanlar kaydedildikten sonra hayvan bakımevlerinde tutulur. Sahiplenilmeyen hayvanlar, alındıkları veya başka bir ortama hiçbir surette geri bırakılmaz.’

MADDE 2- 5237 sayılı Kanunun 177’inci maddesinin birinci fıkrasındaki ‘altı aya kadar hapis veya adlî para’ ibaresi ‘iki yıldan 4 yıla kadar hapis’ şeklinde değiştirilmiş ve maddeye aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

‘Hayvan bakımevlerinde bulunan sahipsiz hayvanları serbest bırakan veya başıboş sokak hayvanlarının toplanmasında ihmali olan kamu görevlisi hakkında üç yıldan altı yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.’

MADDE 3- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.